کارگاه ساختارشناسی سوره‌های قرآن به روش هندسی به مدت چهار روز در اراک برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی قرآن و عترت  اصحاب الثقلین اراک، دوره آموزشی ساختارشناسی سوره‌های قرآن کریم به روش هندسی به همت مؤسسه اصحاب‌الثقلین در اراک با حضور حجت‌الاسلام محمد خامه‌گر محقق و متخصص علوم قرآنی و ادبیات عرب در حال برگزاری است.

این کارگاه آموزشی برای اولین بار در استان مرکزی از 12 تا 16 خرداد ویژه مربیان قرآن در کانون بسیج اراک برگزار خواهد شد.

محمد خامه‌گر در این کارگاه به تبیین روش هندسی در تفسیر قرآن پرداخت و گفت: در این روش، هدف یافتن اطلاعات از سوره‌های قرآن است که در چهار سطح محقق می‌شود.

وی در خصوص این چهار سطح اظهار داشت: در سطح اول آشنایی با ساختار و فهرست مطالب سوره انجام می‌گیرد و در سطوح بعدی به ترتیب آشنایی با ترجمه آیات، آشنایی با نکات تفسیری بسیار مهم و ضروری آیات و سپس آشنایی با نکات تفسیری دقیق ٱیات و میاحث موضوعی مرتبط با آن به انجام خواهد رسید.

این محقق علوم قرآنی تصریح کرد: این روش به منظور آشنایی سریع و پله پله با آیات قرآن تدوین شده است و هدف اولیه این برنامه و کارگاه؛ آشنایی اجمالی با ساختار و محتوای آیات در مدت کوتاه و فراهم شدن زمینه انس با قرآن در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به بخش اول این برنامه که به بررسی ساختار و غرض آیات به صورت اجمالی می‌پردازد، افزود: در مرحله اول برای بررسی و شناخت قرآن نیاز به ابزاری تحت عنوان ساختار اجمالی سوره داریم که هر سوره در این روش به بخش، فصل، گفتار، مطلب و نکته تقسیم و نمودار اجمالی در این زمینه‌ها ترسیم می‌شود. هر یک از سوره‌ها دارای بیش از دو سطح هستند.

وی افزود: در مراحل بعدی و ابزارهای دیگر؛ ترجمه و ساختار، تفسیر ساختاری(تفسیر روان) آیات به صورت دقیق انجام می‌شود. تفاسیر دیگر که ابزارهای دیگر محسوب می‌شود بسیار عمیق‌تر و گسترده بوده و در قالب ترکیبی از روش پیوسته و آیه‌ای به تفسیر می‌پردازد.

خامه‌گر زمان صرف شده برای تدوین این روش هندسی و این نمودارها را سه هزار ساعت عنوان کرد و گفت: در تفسیر روان مسائلی چون معرفی سوره، ساختار سوره، فضای نزول سوره، محتوای سوره به صورت اجمالی مورد توجه قرار گرفته و با توجه به ارتباط آیات، نکات ضروری و ترجمه آیات، متن تفسیری روانی تدوین و نوشته شده است.

وی اضافه کرد: این روش را روش تفسیر پیوسته نیز می‌نامند که در مقابل روش تفسیر آیه‌ای قرار دارد در روش تفسیر آیه‌ای به ترجمه، نکات ادبی و واژگان و تفسیر مختصری می‌پردازند اما، در روش پیوسته سوره به شکل کاملاً پیوسته و روان گزارش می‌شود که این روش در بین دانشجویان و طلاب مورد قبول واقع شده است.

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

اطلاعیه ها. . . .


سامانه ثبت موسسات فرهنگی قرآن و عترت (ع) 

نحوه عضویت در کانال اطلاع رسانی موسسه در نرم افزارهای تلگرام و واتس آپ

 

 

Save

 

عضویت خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه عاکفون و کسب اطلاع از فعالیتها و اخبار و آموزشهای آن نام و آدرس پست الکترونیکی خود را وارد کنید . توجه:عضویت خبرنامه رایگان است.