کلاس آموزش نهج البلاغه موسسه اصحاب الثقلین اراک

امیرالمومنین علی(ع) سرچشمه فصاحت و مولد و منشاء بلاغت است. بلاغتی از او آشکار گردیده که تاکنون مخفی و پوشیده بوده است و قوانین آن از آن جناب فرا گرفته شده و هر خطیبی روش بلیغ او را پیروی کرده و هر واعظی از آن کمک گرفته است،ولی هیچ کس نتوانسته به بلاغت آن حضرت(ع) برسد،زیرا کلام او نمونه ای است از علم الهی ورایحه کلام پیغمبر(ص) از آن استشمام می شود.

 

 

سید رضی(علیه رحمه) گردآورنده این گوهر ارزشمند در بیان قدر و منزلت امیرالمومنین می گوید،علاوه بر محاسن کشیده و قصایل جمیعه او،آن حضرت یگانه ای است که به منتها درجه بلاغت و برتر از تمام شیعیان رسیده است. با توجه به سخنان سیدرضی این موضوع که ما شیعیان آن امام عالم و بزرگوار هستیم ولی تاکنون آنطور که شایسته و بایسته نهج البلاغه به عنوان اخ القرآن بوده است،توجهی به آن نداشته ایم ،جای بحثهای عمیق و تخصصی را باقی می گذارد. جالب اینکه نهج البلاغه از طرف اهل سنت به جهان اسلام معرفی می شود. انجمن قرآن و نهج البلاغه ثقلین استان مرکزی خلاء وجوداین دریای عظیم را در خشکسار وجود تشنگان این وادی درک و تصمیم به سیراب کردن آنان نمود. بنابراین در مرداد و شهریور سال85، برای نخستین بار در سطح اراک کلاسهای آموزشی نهج البلاغه را دایر کرد


اهداف:

1.آشنایی با نهج البلاغه                                  

2.ایجادعلاقه و انگیزه بیشتر جهت شناخت ابعادشخصیتی امیرالمومنین(ع) از طریق کلمات،خطبه ها و نامه های ايشان

این دوره بعد از تبلیغات وسیعی که در سطح شهر و صدا و سیما برای آگاهی عموم صورت گرفت؛ با شرکت بیش از صدنفر ازعلاقمندان که حداقل مدرک تحصیلی آنها کارشناسی بود و با تدريس آقای دکتر مومنی و معاونت محترم استانداری حجه الاسلام نجفی برگزار گردید. این کلاسها از آن جهت ویژه اساتید نام گرفت که تعداد کثیری از فعالان قرآنی سطح شهر که در طرح منهاج حضور داشتند،عضو این کلاسها بودند.دكترمومنی که موضوع بحث ايشان با محوریت وصیت نامه حضرت علی(ع) به امام حسن مجتبی(ع) و نیز شرح کلام قصار آن حضرت بود،نهج البلاغه را از منظر لغوی راه روشن و هموار بلاغت تعریف نموده و اذعان داشتند که اولین گام برای فهم و درک این کتاب خواندن و مطالعه مکرر آن است. سپس با تامل درآن سئوالهای بی جواب ذهنمان را یافته وبرای جواب دادن به آنها باز متوسل به کرامات خود نهج البلاغه شویم که این کتاب خود مفسر خود است:

           توپای در راه نه و هیچ مپرس                       هم راه بگویدت که چون باید رفت

در پایان این دوره که در آن آموزشهای موضوعی نهج البلاغه توسط حاج آقانجفی تدریس شد، اعضاء در قالب گروه های سه نفر موظف به ارائه تحقیق با موضوعات آزاد و محوریت نهج البلاغه شدند. این طرح که برای برگزار کنندگان آن طرحی مقدماتی بود بسیار نتیجه بخش وپربازده بود و از آنجا که با استقبال بسیار خوب و پرشور علاقمندان مواجه شد،انجمن خود را در برپایی بلندمدت این کلاسها موظف و مسئول می داند تا به صورت منسجم و هدفمند آموزش های دوره ای نهج البلاغه را در سطح شهر و استان نهادینه کند. انشاءالله که با استقبال بسیار خوب و پرشور علاقمندان مواجه شد،انجمن خود را در برپایی بلندمدت این کلاسها موظف و مسئول می داند تا به صورت منسجم و هدفمند آموزش های  دوره ای نهج البلاغه را در سطح شهر و استان نهادینه کند. انشاء الله.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

اطلاعیه ها. . . .


سامانه ثبت موسسات فرهنگی قرآن و عترت (ع) 

نحوه عضویت در کانال اطلاع رسانی موسسه در نرم افزارهای تلگرام و واتس آپ

 

 

Save

 

عضویت خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه عاکفون و کسب اطلاع از فعالیتها و اخبار و آموزشهای آن نام و آدرس پست الکترونیکی خود را وارد کنید . توجه:عضویت خبرنامه رایگان است.