در عرفان اسلامی صاحب مدارج ادراکات عقلانی را انسان واقعی می‌دانند و هر انسانی پایین‌تر از این مرتبه همان است که منطقیون تعریف کرده‌اند؛ یعنی حیوان ناطق، اختلاف مصادیق در امر حجاب نیز که تفسیر به رأی‌های فراوانی در آن شده به همین تفاوت فهم تا درک برمی‌گردد.

آنچه در تعریف انسان بسیار  حائز اهمیت است مقوله‌ای به نام فهم تا درک است که تفاوت‌های محسوسی با هم دارند. وجه اشتراک این دو بالا بردن معرفت شخص است ولی باید دانست که در عرفان اسلامی انسان واقعی را کسی می‌دانند که به ادراکات عقلانی رسیده باشد و کسی که به این سر حد درک نرسیده باشد انسانی است که منطقیون تعریف کرده‌اند یعنی همان حیوان ناطق.
ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1224


از بازی‌های دهه ۵۰ و ۶۰ و اسباب بازی‌های دهه ۷۰ که بگذریم امروز با پدیده‌ای مواجه هستیم به نام بازی‌های رایانه‌ای، بازی‌هایی که ابزاری شده برای نشنیدن صدای کودکان، منبع درآمدی برای شرکت‌های غربی و راهی برای استحاله فرهنگی.

 ساده‌لوحی است اگر گمان کنیم هر آنچه در اطراف ما اتفاق می‌افتد بدون هدف است؛ هر کالایی که به ما عرضه می‌شود و  هر پیشنهاد و نفرتی سرمنشأیی دارد البته نیازی نیست از تمام اغراض و اهداف دیگران باخبر باشیم و زندگی خودمان را معطل این کنیم که مثلاً فلان کالا با چه هدفی تولید شده است.
ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1205

شاد کردن

هر پدر و مادری بهترین آرزوها را برای فرزندان خود دارند و یکی از دغدغه های والدین این است آیا كودكان آنها واقعا شاد و خوشحال هستند؟ آیا در آینده همسر شادی خواهند بود؟ آیا به عنوان یک شوهر می تواند خانواده اش را شاد کند و زندگی لذت بخشی را فراهم آورد؟

مشب شب مبعث است و می خواهیم همه شاد باشیم. بد نیست مهم ترین عامل شادی را اول از همه در کودکان و بعد در میان زنان و مردان با هم مرور می کنیم. اگر تصمیم دارید در این عید عزیز شاد باشید و تا آخر امسال هر روز این شادی را تجربه کنید، شاید استفاده از این موارد بتواند زندگی را برای شما لذت بخش تر کند.
از کودکی آغاز می کنیم، اگر کودکی در منزل دارید، توجه به نکات زیر کمک می کند او نه تنها امروز بلکه در بزرگسالی فراز و نشیبهای زندگی را با كمی حوصله و انعطاف تحمل كنند.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1126

لبخند

اگر ناراحت هستید و احساس غم، افسردگی یا ناامیدی می کنید و به طور کلی از وضع زندگی تان احساس نارضایتی دارید، بهتر است سر نخ را پیدا کنید. ناراحتی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما نگران نباشید گاهی مزیت هم است.

اگر شما غمگین هستید و احساس شادی نمی کنید، شاید فراموش کرده اید در زندگی چه هدفی دارید. شما حتی گاهی معمولا شادی خود را فدای دیگری می کنید. گرچه برای دیگری دست به فداکاری زدن به نظر نجیبانه و شرافتمندانه می آید اما این زندگی شماست و حق دارید از آن کاملا لذت ببرید و شاد باشید. زندگی با تقسیم شادی ها معنا می گیرد نه با فدا کردن آنها. قصه غم که شروع می شود، شکست های گذشته را بهانه ای برای تلاش نکردن و افسرده ماندن قرار می دهید.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1124

خردورزی

دوست دارم هرچه بهتر وعاقلانه تر رفتارکنم، اعتمادبه نفس بیشتر؛ وکمترحس پشیمانی کمتری داشته باشم ،ازکدام معلم اینهارا بیاموزم؟

مطلبی را به بهانه روز معلم در نوشتار امروز عنوان می کنیم تا چیزهایی یادبگیریم که می توانیم از همین لحظه ازآنها استفاده کنیم ولذت ببریم. لبخند بزنید و با حوصله تاپایان با ما باشید.
این عبارت بارها ازنگاهمان رد شده است. "معلمی شغل انبیاست" و احتمالا عبارت  "عقل پیامبردرون"  است، را هم دیده باشیم، باکنار هم قراردادن این دوجمله، سوالاتی ایجاد می شود، شاید اول اینکه حالا که من در درونم یک پیامبر دارم که معلم هم هست پس می توانم به این باور برسم که در وجودم پیامبری معلم گونه زیست می کند؟
خلقت ما انسانها به گونه ای شکل گرفته که از دو راهنمای بیرونی(پیامبران) و درونی (عقل وخرد خودمان) بهره مند هستیم. حالا که عقل و خرد فردی ما، همان معلم درونمان به حساب می آید سوال اساسی این است که چگونه با معلم درونمان ارتباط برقرارکنیم؟ و از او درس بگیریم ؟ اصلا چه مانعی بین عقل درونی ما و جریان زندگی مان وجود دارد، چرا که خیلی از ما درخیلی از موارد، خوب و عاقلانه زندگی نمی کنیم، درحالی که توصیف عاقل بودن  از آن تعاریف جذاب درباره هر فردی به حساب می آید.
با این مقدمه به طرح راههایی برای برقراری ارتباط با پیامبر و معلم درون یا خرد درونی می پردازیم. هدف این است که: بعد از خواندن این مقاله راههای خردورزی را شناخته باشید.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1091

اطلاعیه ها. . . .

 

instagram logo2

 

سامانه ثبت موسسات فرهنگی قرآن و عترت (ع) 

 

 

 

Save

 

عضویت خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه عاکفون و کسب اطلاع از فعالیتها و اخبار و آموزشهای آن نام و آدرس پست الکترونیکی خود را وارد کنید . توجه:عضویت خبرنامه رایگان است.