درخت ناامنی و بی اعتمادی در خانه  تان رشد کرده است. خیلی دوست دارید به همسرتان اعتماد کنید، اما نمی توانید...


شک ، مشکوک ، بدبینی

امروزه به دلیل تغییراتی که در ساختار خانواده، نوع روابط اعضای خانواده و گسترش روابط مجازی و واقعی در محیط های فردی و اجتماعی به وجود آمده است،گاهی شاهد سوء ظن  و بدگمانی اعضای خانواده نسبت به یکدیگر هستیم.
مسئله این است، آیا واقعاً سوء ظن منشاء بیرونی دارد یا براساس شک و تردیدها، حدس و گمان به خود اجازه می دهیم، همسرمان را در معرض سوء ظن و بدگمانی قرار دهیم؟  آیا به عواقب کار خود توجه داریم؟ آیا بهتر نیست برای بهبود ارتباط با همسر، حسن نیت، محبت، صداقت، حسن معاشرت را جایگزین چنین اتهاماتی  کنیم؟

آیا می دانیم،  چنین سوء ظن های در روحیه فرزندان تاتیر دارد و شرایط امن روانی کودک را  در معرض  خطر قرار می دهد.

 

بدگمانی و سوء ظن چه سودی دارد؟
بدگمانی و سوء ظن باعث سردی روابط عاطفی، بی‌احترامی‌ و بی‌توجهی زن و شوهر نسبت به یکدیگر می شود  و اراده را برای بهبود روابط خانوادگی سست می‌کند. با ادامه سوء ظن و بدبینی فرد به جای قانع کردن و رد اتهامات ، خشونت و بی توجهی را  سرلوحه رفتار خود قرار می دهد. با این رفتار، فرد بدبین دچار تنفر و کینه ورزی و سستی نسبت به زندگی می شود و عشق و علاقه در محیط خانه رنگ می بازد.


سد راه سوء ظن شوید؟
جلوگیری از بدگمانی و سوء ظن‌های بدون اساس بهترین پیشگیری است. خداوند در سوره حجرات می‌فرماید:
یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثیراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَ لا تَجَسَّسُوا وَ ... ای کسانی که ایمان آورده اید، از بسیاری از گمانه‌ها بپرهیزید که برخی از گمان‌ها گناه است و تجسس نکنید.» (1)


ارتباط با منفی نگرها ممنوع!
گاهی بدگمانی نتیجه مراوده با افراد منفی گرا است.  مراوده با این افراد در نگرش به زندگی و همسرش تاثیر گذار است. همچنین تماشای بعضی فیلم ها و برنامه ها، ذهن را به سمت بدبینی سوق می دهد. می توان با جلوگیری از چنین مواردی تفکر مثبت را افزایش داد.

گفت و گو و تعامل کمک می کند تا نگرش افراد نسبت به رفتار یکدیگر تغییر کند


پیامدهای بدگمانی را بشناسید
شاید فکر کردن در مورد پیامدهای سوء ظن، مانع از بدگمانی شود. به بیان دیگر شک و بدگمانی زندگی را دستخوش معضلات و گرفتاریهایی می کند که هیچگاه هدف مان نبوده است. طلاق یکی از پیامدهایی است که ممکن است در اثر سوء ظن اتفاق بیافتد. نکته حائز اهمیت این است که کدورت ناشی از بدگمانی استحکام زناشویی را از بین می برد.
در اغلب موارد بروز چنین مشکلاتی ناشی از برداشتهای نادرست و سوء تفاهم های زن و شوهر است. این افراد به جای گفت وگو در مورد مشکلات بوجود آمده، به موشکافی و وارسی رفتارهای فرد مقابل  می پردازند. این اعمال نه تنها مشکل را حل نمی کند، بلکه موجب بدتر شدن مسئله می شود .


احساس امنیت ایجاد کنید
صحبت در مورد فعالیتهای روزانه و باز کردن گره های ذهنی به همسر احساس امنیت می‌دهد. در این میان لازم است  زن و شوهر با رفتارهای جبرانی و محبت آمیز نسبت به رفع سوء ظن اقدام کنند. گفت و گو و تعامل کمک می کند تا نگرش نسبت به رفتار یکدیگر تغییر کند.
توجه به این نکات موجب برطرف شدن سوء ظن زن و شوهر می شود و می تواند اعتماد را جایگزین سوء ظن کند. البته لازم است در هر گفتگویی محبت را چاشنی ارتباط های کلامی خود قرار داد تا گرمی روابط افزایش یابد.

پی نوشت:
سوره  حجرات آیه 12

 

 

نظرات (0) کلیک ها: 585

تبعیض میان دختر و پسر در اسلام؟

اسلام به اهميت و ارزش فوق العاده ي پاکي و سلامت شخصيت دختر و پسر و لزوم رعايت حقوق فرد و جامعه در ارتباط ها، نگاه ها، شنيدن ها و مکالمات مستمر تأکيد دارد و به هيچ عنوان راضي نمي شود که حريم قدسي دختر، خدشه بردارد يا پسر از دايره عفت و پاکي خارج شود. اما دنياي امروز، تحت تأثير فرهنگ غربي، به نام آزادي (و صريح تر بگويم» «آزادي و روابط»)، روح پاک جوانان دختر و پسر را سرگردان و گرفتار هيجانات بيهوده مي کند. آزادي مورد نظر هم به جاي اينکه به شکفتن استعدادها و خلاقيت ها کمک کند، موجب هدر رفتن نيروها و استعدادهاي شاداب جواني شده و جوانان را از دايره زندگي و انديشه متعادل، خارج ساخته است.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 563
دستهایت با اینکه  ظریف و شکننده اند، باید تکیه گاه ناآرامی های مردان زندگی ات باشند، چون خدا قدرتی که در مهر تو گذاشته، معجزه می کند.

دختر

وقتی فهمید تو قراراست به دنیا بیایی، با ذوق و شوق، رفت بازار و دو کاموای صورتی خرید و شروع کرد به بافتن لباس های کودکانه. دکمه هایی به شکل شکوفه های سفید خرید تا با آن ها تزیینش کند.

مادر بزرگت را می گویم که وقتی متوجه شد، دخترش باردار است و قرار است دختری به دنیا بیاورد، لبخند گوشه لبانش نشست که خدا را شکر، خیالم از بابت تنهایی و روزهای پیری دخترم راحت شد ، او دیگر یک دختر دارد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 761
تربیت فرزند
 
 
 
 
 
 
 
دغدغۀ جدی بسیاری از والدین حفاظت فرزندان در برابر آسیبهای جامعه است. به بیان دیگر آنها به دنبال راهی برای واکسینه کردن فرزندانشان هستندتا با خیال راحت، آنها را  به آغوش مدرسه و جامعه بفرستند.

 

والدین برای اینکه فرزند خود را واکسینه نمایند، باید در خانه یک فضای « محترمانه» فراهم کنند. « فضای محترمانه » به خانه ای گفته می شود که در آن مادر و پدر به هم احترام می گذارند ؛ «والدین » ، به فرزند احترام واقعی می گذارد ؛ « فرزند » به والدین خود احترام واقعی می گذارد . چنین خانه ای ، از فضای محترمانه برخوردار است. به طور خلاصه می توان گفت در خانواده ای فضای محترمانه است که : تمام اعضای آن به طور واقعی به یکدیگر احترام می گذارند.
در تعریف فوق قید «به طور واقعی» آورده شده است. این قید برای آن است، خانواده از افراط و تفریط محفوظ بمانند. افراط بیش از حد در بعضی رفتارها از سوی والدین، موجب لوس شدن و سوء استفاده کردن اعضای خانواده می شود . « تفریط » موجب «تحمل» یکدیگر می شود به عبارت دیگر احترام از روی ناچاری است نه از روی عشق و علاقه به یکدیگر .

 

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 535

اطلاعیه ها. . . .


سامانه ثبت موسسات فرهنگی قرآن و عترت (ع) 

نحوه عضویت در کانال اطلاع رسانی موسسه در نرم افزارهای تلگرام و واتس آپ

 

 

Save

 

عضویت خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه عاکفون و کسب اطلاع از فعالیتها و اخبار و آموزشهای آن نام و آدرس پست الکترونیکی خود را وارد کنید . توجه:عضویت خبرنامه رایگان است.