توجه به بعد معنوی سلامت، طبق مصوبه ی WHA 37.13 t سازمان بهداشت جهانی در سال 1984 موضوعی بود که مورد توجه و اهمیت قرار گرفت و کشورهای عضو دعوت شدند تا 'در استراتژی سلامت برای همه' بعد معنوی سلامت' را در نظر داشته باشند و آن را به صورتی که با روندهای اجتماعی و فرهنگی آنها مطابقت دارد، به کار گیرند.

این جنبه از سلامت انسان از دیرباز در طب اسلامی مطرح بوده و مورد تأکید قرار داشته است . زکریای رازی طبیب و فیلسوف نامی ایرانی (سده سوم) از جمله حکمای ایرانی است که نسبت به مباحث روحی و اخلاقی دیدگاهی طبیبانه داشت. وی در سده ی سوم هجری، ده ها قرن قبل از اهتمام و توجه سازمان جهانی بهداشت به بعد معنوی سلامت، رساله ای با این موضوع نوشت و آن را 'طبّ روحانی' نام نهاد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 663

همان‌گونه که از محتوای کتاب "فرقه‌ها در میان ما" اثر مارگارت تالر سینگر برمی‌آید، فرقه موضوعی انتزاعی و فوق اجتماعی نیست و عضویابان فرقه‌ها دارای شناسنامه مشخص نیستند تا شناخته شوند؛ بلکه آنها نیز در میان ما زندگی می‌کنند و آگاهی از تکنیک‌های تبلیغاتی آنها ضروری به نظر می‌رسد.

 
نکته‌ای که برای اندیشمندان و پژوهشگران حوزه فرقه‌ها بسیار شگفت‌انگیز آمده، بحث چگونگی سرسپردگی فرد به رهبر فرقه است و یا به عبارت دیگر، سرکرده فرقه چه وجه متمایزی از دیگران دارد که افراد، این‌گونه عاشق و مرید او می‌شوند.
ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 664

بودایی های افراطی و خشن در میانمار به مدد حکومت نظامیان، هرچه در توان دارند به کار گرفته اند تا ریشه اسلام و مسلمانی را در این کشور آسیایی بخشکانند. گروه های متعصب بودایی دراین کشور با خشونت، کشتار و تجاوز مسلمانان روهینگیایی را دراستان راخین تحت فشار گذاشته اند تا یا بمیرند و یا از کشور فرار کنند.
ما بودایی های میانمار با مشکلی به نام مسلمانان غیرروهنگیایی نیز روبرو هستند؛ این مسلمانان دیگر هیچ بهانه ای به دست بودایی ها نداده اند چون برمه ای هستند. افراطیون نیز بهانه دیگری را علم کرده اند و آن حجاب است.
ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 623

برخی تورهای گردشگری در جهت تبلیغ و ترویج اندیشه های انحرافی، با فراهم آوردن شرایطی نامتعارف، جوانان  را در معرض آلودگی و انحرافات اخلاقی و اعتقادی قرار می دهند.

 
بسیاری از این تورها با عناوین گل گشت، طبیعت درمانی، کسب انرژی از طبیعت، گروه درمانی با طبیعت، کسب آرامش و ... مخاطبین خود را به دور هم جمع کرده، از فضای شهری دورشان می کنند تا در سکوت طبیعت آموزش های خود را به آنها انتقال دهند. برای جذابیت بیشتر و جذب حداکثری، طبیعت گردی به تنهایی کارساز نیست و باید رقص و پایکوبی مختلط و برپایی حلقه های سکوت چاشنی کار شود. 
ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 748

اگر کمی دقیق‌تر به روند تولید و ایجاد این جنبش ها بنگریم، متوجه خواهیم شد که غرب از تولید این جریان‌ها اهدافی را دنبال می‌کند. این شاخصه‌ها به‌منظور رسیدن به اهدافی بوده است که غرب آن را دنبال می‌کند. اگر غرب، عرفانی را تولید می‌کند که محور آن دوری از خداوند است یا اندیشه‌ای می‌سازد که انسان را در همین دنیا متوقف کند، آیا بی‌هدف و بی‌برنامه است؟! قطعاً چنین نیست، بلکه این نحله‌ها به دنبال هدف و برنامه‌ای خاص تولید می‌شوند که درادامه به برخی از این اهداف اشاره خواهیم کرد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 664

اطلاعیه ها. . . .


سامانه ثبت موسسات فرهنگی قرآن و عترت (ع) 

نحوه عضویت در کانال اطلاع رسانی موسسه در نرم افزارهای تلگرام و واتس آپ

 

 

Save

 

عضویت خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه عاکفون و کسب اطلاع از فعالیتها و اخبار و آموزشهای آن نام و آدرس پست الکترونیکی خود را وارد کنید . توجه:عضویت خبرنامه رایگان است.