ایزوتسو نقش پر رنگی در کاربست رویکرد معناشناختی در حوزه مطالعات قرآنی داشته است. از پروژه فکری وی به مهندسی ساختمان معنایی قرآن یاد می‌شود.

معنی‌شناسی که از زیر شاخه‌های زبان‌شناسی است یکی از روش‌های جدید در مطالعات قرآنی است. توشیهیکو ایزوتسو پژوهشگر فقید ژاپنی نقشی پررنگ در کاربست این رویکرد در حوزه مطالعات معنایی داشت. دو کتاب از پژوهش‌های قرآنی وی با نام‌های «خدا‌،‌انسان و قرآن» و نیز «مفاهیم اخلاقی-دینی در قرآن مجید» به فارسی منتشر شده است و بسیاری از اندیشمندان در توصیف فعالیت‌های او به تحقیق پرداخته‌اند. در این گزارش تحلیلی ضمن مرور روش و فرازهای ایزوتسو،‌ نگاهی انتقادی به وی انجام شده است.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1122


کربلایی کاظم ساروقی، نگاری که نه به مکتب رفت و نه از کسی خط آموخت، در یک روز عجیب به یک‌باره حافظ کل قرآن شد، معجزه‌ای که نه نامی در تقویم دارد و نه مسئولی سراغی از آن می‌گیرد.

۱۳ مردادماه همچون روزهای عادی سپری شد و نه رسانه و نه نهادهای مدعی از آنچه در این روز اتفاق افتاد خبری مخابره نکردند، اتفاقی که هیچ متولی خاصی در آن دخیل نبود و فقط یک انسان مؤمن بود و اراده خداوند، و شاید اگر یکی از همین متولیان امر در آن کوچکترین دخالتی داشت در بوق و کرنا می‌کردند که این معجزه از قبل زحمات ما بوده است.
در دهم صفر ۱۲۸۰ قمری مصادف با سیزدهم مردادماه ۱۳۳۹ سالگرد فوت فردی است که به آن لقب معجزه قرن دادند، در این روز کربلایی کاظم ساروقی از دنیا رفت، فردی که معجزه الهی را در قرن تکنولوژی به جهان نشان داد،  متأسفانه تاکنون این معجزه مورد کم لطفی مسئولان استان و کشوری قرار گرفته و این کم لطفی تا جایی ادامه دارد که با وجود تأیید مراجع عالی قدر جهان اسلام، تاریخ فوت یا حتی نامی از وی در تقویم رسمی کشور نیامده است.
 
ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1445


تفاوت قرآن با داستان‌های افسانه‌ای این است که در عین خیال‌انگیزی، واقع‌بینانه است و به ‌اصطلاح رمانتیک نیست، اما آنچه امروز خوراک فکری کودکان و نوجوانان را تهیه می‌کند داستان‌ها و فیلم‌های سراسر خیال‌انگیز و جادو محور است ادبیاتی که تیشه بر ریشه فکر و دنیای واقعی کودک می‌زند.

 اگر بخواهیم به ابزارهای کاربردی در زمینه تربیت کودکان و نوجوانان نگاهی بیندازیم داستان و داستان‌گویی یکی از بهترین ابزارهاست، عناصر تشکیل‌دهنده داستان با نیازهای روحی کودکان ارتباط تنگاتنگی دارد، شاید این اهمیت به این دلیل است که عناصر داستان با قلب کودک سروکار دارد و منطق قلب نیز سمبلیک است.
ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1138

سورہ یاسین کا اثر انسان کی زندگی پر(حصّہ دوّم)

بی تردید وقتی دانشمندان و حافظان قرآن كاری شبیه فرشتگان و حاملان وحی انجام می دهند، با آن ها در یك جایگاه و رتبه قرار می گیرند.

قرآن همان قانون خدایی و ناموس آسمانی است كه اصلاح دین و دنیای مردم را به عهده گرفته و سعادت جاودانی آنان را تضمین كرده است آیات آن سرچشمه ی هدایت، راهنمایی و كلماتش معدن ارشاد و رحمت است. كسی كه به سعادت همیشگی علاقمند است و سعادت و خوشبختی هر دو جهان را می خواهد داشته باشد، بر وی لازم است كه روز و شب با قرآن تجدید عهد كرده و ارتباطش را با آن محكم و استوارتر سازد، و آیاتش را به حافظه ی خود سپرده و با مغز و فكر خویش در آمیزد تا در پرتو آن كتاب آسمانی، به سوی رستگاری و سعادت جاودانی رهنمون شود.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1135

نهج البلاغه و قران

کتاب نهج البلاغه كه بعد از قرآن، بزرگترین دستور زندگى مادى و معنوى و بالاترین كتاب رهایى بخش بشر است و دستورات معنوى و حكومتى آن بالاترین راه نجات است، از امام معصوم ماست. (امام خمینی ره)

نهج البلاغه بخشی از کلمات نامه ها و خطبه های امیر المؤمنین (علیه السلام) است که توسط سید رضی (ره) جمع آوری شده است و دارای امتیازات و برتری های فراوانی از جمله فصاحت و بلاغت، و همه جانبه بودن و به اصطلاح امروز چند بعدى بودن و.....است.
هر یک از این امتیازات به تنهایى کافى است تا کلمات امام على (علیه السلام) را در مقام والایی قرار دهد، ولى توأم شدن همه این ویژگی های با یکدیگر، و ایراد سخن در زمینه ها و میدان هاى مختلف و گاه با حفظ  کمال فصاحت و بلاغت سخن على (علیه السلام) را در حد اعجاز قرار داده است اما با این حال به هیچ وجه به کلام خالق (قرآن) نمی رسد بلکه سخنان امام علی (علیه السلام) حد وسط کلام مخلوق و کلام خالق است و درباره اش گفته اند: «فوق کلام المخلوق و دون کلام الخالق» (مطهرى، مرتضی، مجموعه آثار شهید مطهرى، ج 14، سیرى در نهج البلاغه، ص 358). یعنی از نظر فصاحت، بلاغت و چند بعدی بودن آن فراتر از تمامی گفته های اندیشمندان و صاحب نظران است اما نسبت به قرآن که کلام خداوند متعال می باشد، پایین تر است.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1201

اطلاعیه ها. . . .

 

instagram logo2

 

سامانه ثبت موسسات فرهنگی قرآن و عترت (ع) 

 

 

 

Save

 

عضویت خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه عاکفون و کسب اطلاع از فعالیتها و اخبار و آموزشهای آن نام و آدرس پست الکترونیکی خود را وارد کنید . توجه:عضویت خبرنامه رایگان است.