سوره کوثر و بلاغت قرآنى-بخش دوم

سوره سه آیه اى کوثر که کوتاه ترینِ سور قرآن است, از چنان بلاغتى برخوردار است که هر خواننده اى را به اعجاب و شگفتى وامى دارد, و به مقتضاى حال و مناسب مقام است; چه اینکه سخن بلیغ آن است که به مقتضاى حال باشد.

عبدالرحمن الاخضرى که مطالب بلاغى را در قالب نظم بیان کرده است و احمد دمنهورى (متوفاى 1192 ق) که منظومه او را شرح کرده است, در منظومه خود در تعریف بلاغت گفته است.

(وَجَعَلوا بَلاغة الکلامِ

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 546

چگونگی ترتيب سوره هاي قرآن-قسمت دوم

اين استدلال نيز قابل پاسخ مي باشد، زيرا:

الف.اين ملاک ها در همه سوره ها ديده نمي شود، بلکه همان طور که سيوطي متذکر شده، غالباً ملاکي در ترتيب سوره هاي به چشم نمي خورد.

ب.چه بسا کساني که بعد از پيامبر صلي الله عليه و آله به جمع آوري قرآن و ترتيب سوره ها پرداختند، ملاک هاي فوق را در نظر گرفته اند و دليلي ديده نمي شود که حتماً ملاک هاي فوق را معصوم در نظر گرفته باشد تا ترتيب سوره ها توقيفي باشد.

دليل پنجم: اگر به آيات قرآن، خصوصاً آيات تحدّي - که هم به خود قرآن (8) با کليتش و هم به ده سوره (9) و يا حتي به يک سوره (10) تحدّي کرده است - توجه کنيم، در مي يابيم که ترتيب موجود قرآن ترتيبي است، زيرا معنا ندارد به کتابي که هنوز منظم و مرتب نشده تحدي گردد.(11) از طرف ديگر، در قرآن، لفظ کتاب و قرآن به کار رفته است.

اين الفاظ نمي تواند بر کتابي که هنوز نامرتب است اطلاق گردد. اين استدلال نيز ممکن است به چند وجه جواب داده شود:

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 541

چگونگی ترتيب سوره هاي قرآن-قسمت اول

قرآن کريم که اکنون در دست ماست، از سوره حمد و بقره شروع مي شود و به سوره ناس خاتمه مي يابد. در مورد ترتيب سوره هاي قرآن اين سؤال مطرح است که آيا ترتيب را خود پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله معين کردند و خلاف آن را جايز نشمرده اند؟ و به اصطلاح، آيا ترتيب موجود، ترتيبي است يا توقيفي؟ و يا اين که پس از رحلت پيامبر صلي الله عليه و آله، صحابه و يارانش سوره هاي قرآن را اين چنين ترتيبي داده و اجتهاد و رأي صحابه در آن دخيل بوده است.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 467

بررسی خواص آيات و سوره ها-قسمت سوم

بررسي محتوايي

با قطع نظر از سند اين روايات، تعداد زيادي از آن ها از جهت محتوايي نيز قابل نقد و بررسي مي باشند، مثلاً حديثي که مي گويد:

کلام خدا اگر مافوق عرش و با لحن نرم و رفق باشد، به زبان فارسي است و اگر مادون عرش و با شدت و غلظت باشد، عربي خواهد بود. (51)

نيازي به نقد ندارد، زيرا مضمون آن شاهد بر نادرستي آن است.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 515

بررسی خواص آيات و سوره ها-قسمت دوم

آنچه جاي تأمل و اشکال دارد، برخي روايات شيعه و سني است که در آن ها ثواب ها و خواصي براي برخي آيات و سوره ها ذکر شده که پذيرفتنش مشکل است و بلکه با مسلمات دين سازگار نمي باشند. مثلاً در روايتي آمده که هر يک بار خواندن سوره توحيد باعث بخشيدن گناه يک سال است و کسي که دويست مرتبه آن را بخواند، گناه دويست سال او - کنايه از همه عمر، حتي عمر طولاني در گناه - بخشيده مي شود. (27)

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 571

اطلاعیه ها. . . .


سامانه ثبت موسسات فرهنگی قرآن و عترت (ع) 

نحوه عضویت در کانال اطلاع رسانی موسسه در نرم افزارهای تلگرام و واتس آپ

 

 

Save

 

عضویت خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه عاکفون و کسب اطلاع از فعالیتها و اخبار و آموزشهای آن نام و آدرس پست الکترونیکی خود را وارد کنید . توجه:عضویت خبرنامه رایگان است.