پرسش :
یکی از ویژگی‌های امامان برخوردار بودن از علم غیب است. چرا امام حسین(ع) خود و خانواده‌ی خود را به خطر انداختند ؟
پاسخ :
این سوال دو پاسخ دارد. پاسخ اول این است که اصولاً امامان الگو هستند یعنی بندگان از آنها تبعیت کنند. اگر با توجه به علم غیب خود ، از تکلیفی که بر گردن دارند سر باز زنند که دیگر نمی توانند الگو باشند. مردم به غیر از معصومین می‌توانند بر اساس ظاهر حرکت کنند و معصومین علم غیب خود را باید در این مسیر ظاهری قرار دهند. حضرت علی(ع) هنگامی که مالک اشتر را به مصر فرستادند فرمودند: " بر توست آن چیزی که به عنوان یک عیب ظاهر شده آن را تطهیر کنید و خدا حکم می کند نسبت به آن چه که بر تو غایب است". دستور اسلام بر ظاهر عمل کردن است که بسیاری از قواعد فقهی هم براساس ظاهر شکل گرفته است. لذا امام باید طبق ظاهر عمل کنند تا بتوانند الگوی مردم باشند. پاسخ دوم هم این است که امام واقف به شهادت خود بودند و لذا علم غیب‌شان هم اگر به کار گرفتند به نقطه‌ای آن را متوجه کردند که آن نوع شهادت تاثیر گذار نه یک شهادت منفعل باشد. حالا این سوال پیش می آید که این خلاف حکمت خدا نیست؟ علم غیب را فقط در زمینه‌هایی که شکل دهنده‌ی به رفتارهایی است که می‌تواند برای مردم الگو باشد، از آن استفاده نمی کردند. ولی در مواردی هم این‌طور نبود . مثلاً بیان احکام، ارائه کرامات، خلق معجزات . علم غیب مبنای شکل گیری حداکثر کمالات برای امامان بود. بنابراین از علم غیب حداکثر استفاده را در بعضی موارد می‌کردند.
نظرات (0) کلیک ها: 806

 تحليل ادبي خطبه ي حضرت زينب(س) در كوفه

چكيده :

خطبه ي حضرت زينب در اجتماع مردم كوفه با حمد و ستايش خدا و معرفي خود به عنوان دختر پيامبر شروع مي شود و با توبيخ و سرزنش مردم كوفه ادامه و با همين مضمون خاتمه مي يابد. از اين رو، سياق كلي خطبه ي توبيخ كوفيان است.
ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 2236
 
پرسش :
حداقل آگاهی که در زمان امام حسین(ع) بوده بیش از زمان پیامبر است، حضرت محمد(ص) از هیچ آغاز کردند و مهاجرین را با خود همراه کردند و در سخت‌ترین شرایط در مدینه زندگی کردند. چطور پیامبر توانستند این تأثیرگذاری را داشته باشند اما امام حسین(ع) نتوانستند؟
پاسخ :
تعالیم و زحمات پیامبر بعد از رحلت ایشان و به ویژه بعد از صلح امام حسن(ع) و حاکمیت بنی امیه به قدری رنگ باخت و بنی امیه به عنوان اینکه ما جانشینان پیامبر هستیم توانستند برافکار و اذهان مردم تسلط پیدا کنند. چنان مردم را از نظر فکری و روانی با خرج کردن اموال فراوان تحت کنترل قرار داده بودند که این تباهی‌ها در درونشان پیش آمد.
نظرات (0) کلیک ها: 549

زينب علیها سلام در نهضت برادر

پيش از ورود در معرض، لازم است در ابتدا مقدارى درباره عظمت شأن و قدر اين بانوى برگزيده سخن بگوييم. زينب (س)، دختر على و زهرا (عليهما السلام) در روز پنجم جمادى الاولى سال پنجم هجرت، در مدينه منوره ديده به جهان گشود. در پنج سالگى مادرش را از دست داد و از همان دوران طفوليت با مصيبت آشنا شد. او در دوران عمر بابركت خويش، مشكلات و رنج هاى زيادى را متحمل شد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1444

نقش حضرت زینب (علیها السلام) از کربلا تا شام (1)
 

در تاريخ اسلام زنان مؤمن و فداكار بسيارى بودند كه با حضور فعّال در صحنه‏ هاى حسّاس سياسى و اجتماعى، مسير تاريخ را تغيير دادند. از جمله اين زنان، حضرت زينب(س) بود كه با حضور درنهضت كربلا، مسؤوليت بزرگى را بر عهده گرفت.
ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1831

اطلاعیه ها. . . .


سامانه ثبت موسسات فرهنگی قرآن و عترت (ع) 

نحوه عضویت در کانال اطلاع رسانی موسسه در نرم افزارهای تلگرام و واتس آپ

 

 

Save

 

عضویت خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه عاکفون و کسب اطلاع از فعالیتها و اخبار و آموزشهای آن نام و آدرس پست الکترونیکی خود را وارد کنید . توجه:عضویت خبرنامه رایگان است.